Илхан Мансиз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илхан Мансиз
Илхан Мансис во 2013 година
Лични податоци
Роден на 10 август 1975(1975-08-10)(48 г.)
Роден во Кемптен, Западна Германија
Висина 1.84 m
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Бешикташ (асистент тренер)
Младинска кариера
0000–1989 СВ Лензфрид Lenzfried
1989–1992 ФК Кемптен
1992–1994 ФК Аугзбург
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1995 Келн 1 (0)
1995–1996 Генчлебирлиги 2 (0)
1996–1997 СВ Турк Гучу Минхен 24 (11)
1997–1998 Кушадаси Генчликспор [1] 37 (19)
1998–2001 ФК Самсунспор 89 (26)
2001–2004 Бешикташ 66 (36)
2004 ФК Вицел Кобе 3 (0)
2005 Херта Берлин 1 (0)
2005–2007 Анкарагучи 9 (4)
Вкупно 198 (78)
Репрезентација
2001–2003 Турција 21 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Илхан Мансиз (роден на 10 август 1975 година во Западна Германија) — турски фудбалер, моментално помошник тренер во Бешикташ. Тој настапувал како напаѓач. Тој исто така се натпреварувал и како уметнички лизгач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mansıza Eski Bir Dosttan Çağrı Haberi ve Son Dakika Haberler Mynet