ФК Бешикташ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бешикташ
Целосно имеБешикташ Јимнастик клуб
ПрекарЦрните орли
Основан19 март 1903
СтадионВодафон Арена
Истанбул, Турција
Капацитет53,715
ПретседателТурција Фикрет Орман
ТренерТурција Шенол Ѓунеш
Лига Турска Супер лига
2022-23Супер лига, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Бешикташ Јимнастик клуб, скратено БЈК, или во Македонија попознат како ФК Бешикташ е професионален турски фудбалски клуб со седиште во градот Истанбул. Во моментов клубот се натпреварува во Супер лигата на Турција.

Бешикташ е најстариот фудбалски клуб во Турција основан уште во 1903 година. Бешикташ е еден од најуспешните клубови во Турција со 13 домашни наслови, 9 купа и 8 Суперкупа на Турција.

Во поголемиот дел од својата историја својте домашни натпревари клубот ги играл на Стадионот Инону кој имал капацитет од 32,086, но во 2013 тој е срушен и на негово место е изграден новиот дом на Бешикташ, Водафон Арена со капацитет од 41,903 седечки места. Најголемите соперници на Бешикташ му се градските Фенербахче и Галатасарај.

Титули[уреди | уреди извор]

Турска Супер лига Турска Супер лига
  • Шампион (13) : 1959-1960, 1965-1966, 1966-1967, 1981-1982, 1985-1986, 1989-1990, 1990-1991, 1991-1992, 1994-1995, 2002-2003, 2008-2009
    • Вицешампион (14) : 1962-1963, 1963-1964, 1964-1965, 1967-1968, 1973-1974, 1984-1985, 1986-1987, 1987-1988, 1988-1989, 1992-1993, 1996-1997, 1998-1999, 1999-2000, 2006-2007
Куп на Турција
  • Победник (8) : 1975, 1989, 1990, 1994, 1998, 2006, 2007, 2009
    • Финалист (6) : 1966, 1977, 1984, 1993, 1999, 2002,
Суперкуп на Турција
  • Победник (8) : 1967, 1974, 1986, 1989, 1992, 1994, 1998, 2006
    • Финалист (8) : 1966, 1975, 1977, 1990, 1991, 1993, 1995, 2007

Бои и дресови[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се црната и белата ().

Домашен дрес[уреди | уреди извор]

1991-92
1997-98
2007-08
2008-09
2009-10
2010-11
2011-12
2012-13
2013-14
2014-15
2015-16
2015-16

Гостински дрес[уреди | уреди извор]

2008-09
2009-10
2010-11
2011-12
2012-13
2013-14
2014-15
2015-16

Трет дрес[уреди | уреди извор]

2008-09
2009-10
2010-11
2011-12
2012-13
2013-14
2014-15
2015-16

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]