ФК Бешикташ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бешикташ
BesiktasJK-Logo.svg
Целосно имеБешикташ Јимнастик клуб
ПрекарЦрните орли
Основан19 март 1903
СтадионВодафон Арена
Истанбул, Турција
Капацитет53,715
ПретседателТурција Фикрет Орман
ТренерТурција Шенол Ѓунеш
ЛигаSporTotoSuperLigLogo.png Турска Супер лига
2018-19Супер лига, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Бешикташ Јимнастик клуб, скратено БЈК, или во Македонија попознат како ФК Бешикташ е професионален турски фудбалски клуб со седиште во градот Истанбул. Во моментов клубот се натпреварува во Супер лигата на Турција.

Бешикташ е најстариот фудбалски клуб во Турција основан уште во 1903 година. Бешикташ е еден од најуспешните клубови во Турција со 13 домашни наслови, 9 купа и 8 Суперкупа на Турција.

Во поголемиот дел од својата историја својте домашни натпревари клубот ги играл на Стадионот Инону кој имал капацитет од 32,086, но во 2013 тој е срушен и на негово место е изграден новиот дом на Бешикташ, Водафон Арена со капацитет од 41,903 седечки места. Најголемите соперници на Бешикташ му се градските Фенербахче и Галатасарај.

Титули[уреди | уреди извор]

Турска Супер лига Турска Супер лига
  • Шампион (13) : 1959-1960, 1965-1966, 1966-1967, 1981-1982, 1985-1986, 1989-1990, 1990-1991, 1991-1992, 1994-1995, 2002-2003, 2008-2009
    • Вицешампион (14) : 1962-1963, 1963-1964, 1964-1965, 1967-1968, 1973-1974, 1984-1985, 1986-1987, 1987-1988, 1988-1989, 1992-1993, 1996-1997, 1998-1999, 1999-2000, 2006-2007
Куп на Турција
  • Победник (8) : 1975, 1989, 1990, 1994, 1998, 2006, 2007, 2009
    • Финалист (6) : 1966, 1977, 1984, 1993, 1999, 2002,
Суперкуп на Турција
  • Победник (8) : 1967, 1974, 1986, 1989, 1992, 1994, 1998, 2006
    • Финалист (8) : 1966, 1975, 1977, 1990, 1991, 1993, 1995, 2007

Бои и дресови[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се црната и белата (600px pentasection vertical Black White.svg).

Домашен дрес[уреди | уреди извор]

1991-92
1997-98
2007-08
2008-09
2009-10
2010-11
2011-12
2012-13
2013-14
2014-15
2015-16
2015-16

Гостински дрес[уреди | уреди извор]

2008-09
2009-10
2010-11
2011-12
2012-13
2013-14
2014-15
2015-16

Трет дрес[уреди | уреди извор]

2008-09
2009-10
2010-11
2011-12
2012-13
2013-14
2014-15
2015-16

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 19 јануари 2017[1]
Бр. Позиција Играч
1 Шпанија ГМ Фабри
2 Хрватска ОД Матеј Митровиќ
3 Бразил ОД Адријано
4 Турција ОД Ерсан Адем Ѓулум
6 Србија ОД Душко Тошиќ
7 Португалија СР Рикардо Кварежма
8 Австрија СР Вели Кавлак
9 Камерун НП Венсан Абубакар
13 Канада СР Атиба Хачинсон
15 Турција СР Огужан Озјакуп
17 Турција НП Емер Шишманоглу
18 Германија СР Толгај Арслан
20 Турција СР Неџип Ујсал
22 Ерменија СР Арас Озбилиз
Бр. Позиција Играч
23 Турција НП Џенк Тосун
29 Турција ГМ Толга Зенгин (Captain sports.svg)
30 Бразил ОД Марсело
32 Германија ОД Андреас Бек
33 Турција ОД Атинч Нукан
44 Бразил ОД Родолфо
49 Холандија СР Рајан Бабел
77 Турција ОД Гокан Ѓонул
80 Швајцарија СР Гокан Инлер
88 Турција ОД Џанер Еркин
94 Бразил СР Андерсон Талиска
97 Турција ГМ Утку Јувакуран
99 Сенегал НП Демба Ба

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First team“. Beşiktaş J.K. Посетено на 23 August 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]