Прејди на содржината

Суперлига на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Турска Супер лига)
Суперлига на Турција
ЗемјаТурција Турција
КонфедерацијаУЕФА
Основана1959
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воТФФ Прва лига (втора лига)
Домашен купКуп на Турција
Тековен првакГалатасарај Галатасарај (22-та титула)
(2018–19)
Најмногу титулиГалатасарај Галатасарај
(22 титули)
ТВ партнериLig TV
Мрежно местоSüper Lig
Трофеј
Турска Супер лига 2019-2020

Суперлига на Турција е најсилната фудбалска лига во Турција. Во моментов се наоѓа во топ 10 лигите на УЕФА и победникот добива право директно да се натпреварува во групната фаза на Лигата на шампионите.

Лига е основана во 1957 година, а прв шампион е екипата на Бешикташ. Досега најмногу титули имаат освоено екипите на Галатасарај (20) и Фенербахче (19).

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

Лигата брои 18 клубови и се игра по системот секој против секого двапати (дома и гости) што вкупно изнесува 34 кола. Првопласираниот клуб обезбедува место во групната фаза на Лигата на шампионите, додека второпласираниот клуб игра во третото коло на квалификации за истото натпреварување. Третопласираниот клуб игра во третото коло квалификации за Лига Европа, додека четвртопласираниот клуб игра во второто коло квалификации за Лига Европа. На крајот на секоја сезона трите последнопласирани клубови испаѓаат во ТФФ Прва лига, втората турска фудбалска лига.

Клубови во сезоната 2015-2016[уреди | уреди извор]

Клуб Град Стадион Сезона 2014-2015
Акхисар Беледиеспор Акхисар Беледиеспор Акхисар Manisa 19 Mayıs Stadı 12. место
Анталијаспор Анталијаспор Анталија Анталија Ататурк 2. место ТФФ 1.Лига 2014-2015
Бешикташ Бешикташ Истанбул Стадион БЈК Инону 3. место
Бурсаспор Бурсаспор Бурса Стадион Бурса Ататурк 6. место
Галатасарај Галатасарај Истанбул Турк Телеком Арена Шампион на Турската Супер лига 2014-2015
Газиантепспор Газиантепспор Газиантеп Стадион Камил Оџак 10. место
Генчлербирлиги Генчлербирлиги Анкара Стадион Анкара 19 Мајис 9. место
Ескишехиспор Ескишехирспор Ескишехир Стадион Ескишехир Ататурк 11. место
Истанбул Башакшехир Истанбул Башакшехир Истанбул Стадион Олимпија Ататурк 4. место
Касимпаша Касимпаша Истанбул Стадион Реџеп Тајип Ердоган 13. место
Кајсериспор Кајсериспор Кајсери Стадион Кадир Хас 1. место ТФФ 1.Лига 2014-2015
Конијаспор Конијаспор Конија Стадион Јени Конијаспор 8. место
Мерсин Идманјурду Мерсин Идманјурду Мерсин Стадион Јени Мерсин 7. место
Османлиспор Османлиспор Анкара Стадион Османли Победник во плејофот на ТФФ 1.Лига 2014-2015
Ризеспор Ризеспор Ризе Стадион Ризе Шехирı 14. место
Сиваспор Сиваспор Сивас Стадион Сивас 4 Ејлул 15. место
Трабзонспор Трабзонспор Трабзон Стадион Хусеин Авни Акер 5. место
Фенербахче Фенербахче Истанбул Стадион Шукру Сараџоглу 2. место

Шампиони[уреди | уреди извор]

Успешност на клубовите[уреди | уреди извор]

Клуб Титули Сезони
Галатасарај Галатасарај 22 1961-1962, 1962-1963, 1968-1969, 1970-1971, 1971-1972, 1972-1973, 1986-1987, 1987-1988, 1992-1993, 1993-1994, 1996-1997, 1997-1998, 1998-1999, 1999-2000, 2001-2002, 2005-2006, 2007-2008, 2011-2012, 2012-2013, 2014-2015, 2017/18, 2018/19
Фенербахче Фенербахче 19 1959, 1960-1961, 1963-1964, 1964-1965, 1967-1968, 1969-1970, 1973-1974, 1974-1975, 1977-1978, 1982-1983, 1984-1985, 1988-1989, 1995-1996, 2000-2001, 2003-2004, 2004-2005, 2006-2007, 2010-2011, 2013-2014
Бешикташ Бешикташ 15 1957, 1958, 1959-1960, 1965-1966, 1966-1967, 1981-1982, 1986-1987, 1989-1990, 1990-1991, 1991-1992, 1994-1995, 2002-2003, 2008-2009, 2015/16, 2016/17
Трабзонспор Трабзонспор 6 1975-1976, 1976-1977, 1978-1979, 1979-1980, 1980-1981, 1983-1984
Бурсаспор Бурсаспор 1 2009-2010

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија