ФК Галатасарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галатасарај
Galatasaray Sports Club Logo.png
Целосно име Galatasaray Anonim Şirketi
Основан 1905
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Турк Телеком Арена
Капацитет 52.652
Претседател Унал Ајсал
Тренер Терим фатих
Лига Турска Супер лига
2018-2019 прво
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Галатасарај е професионален турски фудбалски клуб од Истанбул.

Галатасарај има 19 титули од Турската супер лига. Основни бои на клубот се црвена и жолта, а нивниот стадион се вика Turk Telekom Arena (52,652).

Менаџер на клубот е Терим Фатих, а претседател Унал Ајсал.

Мулти клубови: Галатасарај кошарка, Галатасарај ракомет, Галатасарај тенис, Галатасарај ватерполо, Галатасарај одбојка, Галатасарај атлетика итн.

Титули - поголеми лиги и купови[уреди | уреди извор]

Уефа Супер куп - прво место
 • 2000
Уефа Лига на шампиони - полуфинале
 • 1988-1989
Уефа Лига на шампиони - четвртфинале

Сезони:

 • 1962-1963
 • 1969-1970
 • 1993-1994
 • 2000-2001
Уефа Европа лига
 • 1999-2000
Куп на уефа четвртфинале
 • 1991-1992
Супер лига победници
 • Сезони: 1961–1962, 1962–1963, 1968–1969, 1970–1971, 1971–1972, 1972–1973, 1986–1987, 1987–1988, 1992–1993, 1993–1994, 1996–1997, 1997–1998, 1998–1999, 1999–2000, 2001–2002, 2005–2006, 2007–2008, 2011–2012, 2012/2013, 2014/2015, 2017/2018, 2018/2019
Супер лига второ мест
 • Сезони: 1959, 1960–1961, 1965–1966, 1974–1975, 1978–1979, 1985–1986, 1990–1991, 2000–2001, 2002–2003
Куп на Турција
 • 1963, 1964, 1965, 1966, 1973, 1976, 1982, 1985, 1991, 1993, 1996, 1999, 2000, 2005

Второ место:

 • 1969, 1980, 1994, 1995, 1998
Супер куп
 • 1966, 1969, 1972, 1982, 1987, 1988, 1991, 1993, 1996, 1997, 2008, 2012, 2013, 2015

Второ место:

 • 1971, 1973, 1976, 1985, 1994, 1998, 2006, 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]