Турк Телеком Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 41°6′10.33″N 28°59′25.51″E / 41.1028694° СГШ; 28.9904194° ИГД / 41.1028694; 28.9904194

Турк Телеком Арена
Место Истанбул
Отворен 15 јули 2011
Сопственик Галатасарај
Оператор Галатасарај
Подлога Трева, 105 × 68 метри
Главен изведувач ХОК Спорт
Игра ФК Галатасарај
Гледачи 52.652
Турк Телеком Арена

Турк Телеком Арена е фудбалски стадион во Истанбул. Сопственик на стадионот и тим којшто игра на него е Галатасарај. Стадионот има сместивост од 52.652

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на стадионот започнала во 2007, и траела до 2011, кога стадионот бил и официјално отворен.