Прејди на содржината

ФК Галатасарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Галатасарај)
Галатасарај
Целосно имеГалатасарај Спорт Клуб
ПрекарCimbom
Sarı-Kırmızılılar (жолто-црвени)
Aslanlar (Лавови)
Avrupa Fatihi (Освојувачи на Европа)
Основан20 октомври 1905; пред 118 години (1905-10-20)[1][2]
СтадионРамс Парк
Капацитет53,798[3]
ПретседателТурција Дурсун Езбек
ТренерТурција Окан Бурук
ЛигаСуперлига на Турција
2022-2023Суперлига на Турција, 1-ви (шампиони)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Галатасарај е професионален турски фудбалски клуб од Истанбул.

Галатасарај има 22 титули од Турската супер лига. Основни бои на клубот се црвена и жолта, а нивниот стадион се вика Turk Telekom Arena (52,652).

Менаџер на клубот е Терим Фатих, а претседател Мустафа Џенгиз.

Мулти клубови: Галатасарај кошарка, Галатасарај ракомет, Галатасарај тенис, Галатасарај ватерполо, Галатасарај одбојка, Галатасарај атлетика итн.

Титули - поголеми лиги и купови[уреди | уреди извор]

Уефа Супер куп - прво место
 • 2000
Уефа Лига на шампиони - полуфинале
 • 1988-1989
Уефа Лига на шампиони - четвртфинале

Сезони:

 • 1962-1963
 • 1969-1970
 • 1993-1994
 • 2000-2001
Уефа Европа лига
 • 1999-2000
Куп на уефа четвртфинале
 • 1991-1992
Супер лига победници
 • Сезони: 1961–1962, 1962–1963, 1968–1969, 1970–1971, 1971–1972, 1972–1973, 1986–1987, 1987–1988, 1992–1993, 1993–1994, 1996–1997, 1997–1998, 1998–1999, 1999–2000, 2001–2002, 2005–2006, 2007–2008, 2011–2012, 2012/2013, 2014/2015, 2017/2018, 2018/2019
Супер лига второ мест
 • Сезони: 1959, 1960–1961, 1965–1966, 1974–1975, 1978–1979, 1985–1986, 1990–1991, 2000–2001, 2002–2003
Куп на Турција
 • 1963, 1964, 1965, 1966, 1973, 1976, 1982, 1985, 1991, 1993, 1996, 1999, 2000, 2005

Второ место:

 • 1969, 1980, 1994, 1995, 1998
Супер куп
 • 1966, 1969, 1972, 1982, 1987, 1988, 1991, 1993, 1996, 1997, 2008, 2012, 2013, 2015

Второ место:

 • 1971, 1973, 1976, 1985, 1994, 1998, 2006, 2014

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Galatasaray Nasıl Kuruldu“. galatasaray.org.
 2. „İlk Yıllar“. galatasaray.org.
 3. „STADYUM HAKKINDA“. Архивирано од изворникот на 2020-07-30. Посетено на 24 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]