Фатих Терим

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фатих Терим (турски: Fatih Terim) (4 октомври 1953 во Адана, Турција), е фудбалски тренер и поранешен фудбалер на Галатасарај. Има тренирано неколку клубови од Турција и Италија, како и сениорската репрезентација на Турција и репрезентацијата на Турција до 21 година.

Терим во 2019

Интернационалната федерација за фудбалска историја и статистика (англиски: International Federation of Football History & Statistics (IFFHS)) ги вбројува помеѓу надобрите 8 фудбалски тренети на светот, а наградата ја примил во 2001 година. Евроспорт го прогласил за најдобар тренер на Европското првенство во фудбал 2008 година,[1], а УЕФА го прогласува за тренер на годината. World soccer magazine во 2008 година го вбројува во 7-те најдобри тренери на светот.[2].

Во Турција и Италија е познат под прекарот Император.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Професионалната кариера ја започнува во Адана Демиспор. Поради финансиски проблеми во кои се наоѓал е единствениот играч кој бил тајно платен од страна на клубот, а веќе после 3 години постанува и капитен. Во 1974 преминува во Галатасарај каде што останува 11 години и игра во одбрана на позиција централен одбранбен играч. Со Галатасарај трипати го освојува Купот на Турција (1972, 1982 и 1985) и еднаш Суперкупот на Турција (1982).

Статистика[уреди | уреди извор]

[3]

Клуб Сезона Лига Куп Останато Европски натпреварувања Укупно
Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Адана Демиспор 1973/74 28 2 - - - - - - 28 2
Вкупно 28 2 - - - - - - 28 2
Галатасарај 1974/75 30 2 - - 3 0 - - 33 2
1975/76 30 3 8 1 4 1 4 0 46 5
1976/77 29 2 2 0 - - - - 31 2
1977/78 29 2 5 0 2 0 - - 36 2
1978/79 27 2 2 2 3 1 2 1 34 6
1979/80 30 2 10 0 2 0 2 0 44 2
1980/81 27 2 6 0 1 0 - - 34 2
1981/82 28 0 9 1 3 0 - - 40 1
1982/83 29 1 2 0 2 1 - - 33 2
1983/84 28 0 5 0 2 0 - - 35 0
1984/85 30 0 8 3 3 0 - - 41 3
Укупно 317 16 57 7 25 3 8 1 407 27
Вкупно во кариерата 345 18 57 7 25 3 8 1 435 29

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Раните години[уреди | уреди извор]

По завршувањето на играчката кариера бил повикан во стручниот штаб на Галатасарај од страна на Јуп Дервал. После тоа оди во Анкарагјуџа каде што останува 18 месеци, а подоцна и една година во Гезтепе како тренер. во 1990 година добива покана од Зеп Пјонтек да се приклучи на стручниот штаб на репрезентацијата на Турција, а подоцна е тренер на репрезентацијата на Турција до 21 година. Во 1993 доаѓа на местото тренер на сениорската репрезентација со која се пласира на Европското првенство во фудбал 1996 што за Турција е прв настап на едно европско првенство. Галатасарај го враќа во својот штаб како тренер во 1996 година, и 4 пати последователно ја освојува Суперлигата на Турција и Куп на УЕФА 2000 година, што го прави најуспешен тренер во историјата на клубот.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. [1] Sevilenfrm.com
  2. Фатих Терим помеѓу најдобрите тренери на светото setimes.com
  3. „Статистика за играчката кариера на Фатих Терим“. Mackolik.com.

Наводи[уреди | уреди извор]