Башкири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Башкири
Башҡорттар
Вкупен број
прибл. 2 милиони[1]
Подрачја со значајно население
 Русија: 1,584,554[2]
 Казахстан 17,263[3]
Јазици
башкирски, руски[4]
Вероисповед
Сунитски ислам[5][6]

Башкирите се туркиски народ, кој живее во руската република Башкортостан, како и во соседните Татарстан, Челебинска област, Оренбуршка област, Курганска област, Пермска област, Свердловска област, Самарска област и Саратовска област. Тие зборуваат башкирски јазик, кој е многу близок со татарскиот. Башкирите се со муслиманска вероисповед.Наводи[уреди | уреди извор]