Башкири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Башкири
Башҡорттар
Вкупен број
прибл. 2 милиони[1]
Подрачја со значајно население
 Русија: 1,584,554[2]
 Казахстан17,263[3]
Јазици
башкирски, руски[4]
Вероисповед
Сунитски ислам[5][6]
Република Башкортостан во Русија

Башкирите се туркиски народ, кој живее во руската република Башкортостан, како и во соседните Татарстан, Челебинска област, Оренбуршка област, Курганска област, Пермска област, Свердловска област, Самарска област и Саратовска област. Тие зборуваат башкирски јазик, кој е многу близок со татарскиот. Башкирите се со муслиманска вероисповед.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lewis, M. Paul (ed.) (2009). „Ethnologue: Languages of the World, Sixteenth edition“. Dallas, Tex.: SIL International.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  2. „ВПН-2010“. Perepis-2010.ru. Посетено на 2015-03-16.
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-09-14. Посетено на 2021-08-11.
  4. „8. НАСЕЛЕНИЕ НАИБОЛЕЕ МНОГОЧИСЛЕННЫХ“ (PDF). Gks.ru. Посетено на 2015-03-16.
  5. "Bashkortostan and Bashkirs", Encyclopedia.com
  6. "Bashkirs", Great Russian Encyclopedia