Месхетски Турци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мескетински Турци)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Месхетските Турци се туркиски народ кои најмногу живее во Казакстан, Киргистан, Азербејџан, Узбекистан и.т.н. Овој народ го зборува турскиот, рускиот и грузискиот јазик. Овој народ е со муслиманска вероисповед.