Нагајбаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нагајбаци се туркиски народ кој припаѓа на етничката класа татари. Овој народ претежно живее во Русија со околу 9 600 според пописот во 2002 година. Највеќето се со православна вероисповед.

Култура и религија[уреди | уреди извор]