Чуваши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чуваши
Чăваш
Old Chuvash men.jpg
Вкупен број
1,5 милиони [1]
Подрачја со значајно население
 Русија 1,435,872[2]
 Казахстан 22,305[3]
 Украина 10,593[4]
 Узбекистан 10,074[5]
 Туркменистан 2,281[6]
 Белорусија 2,242[7]
 Молдавија 1,204[8]
 Киргистан 848[9]
 Грузија 542[10]
 Латвија 534[11]
 Азербејџан 489[12]
 Естонија 357[13]
Јазици
Чувашки
Руски (како втор јазик)
Вероисповед
Православие

Чувашите се туркиски народ кој претежно живее во Русија, односно во република Чувашија. Повеќето од Чувашите се со православна вероисповед и говорат чувашки јазик. Во Руската Федерација живеат околу 1,5 млн. Чуваши (според пописот од 2010 г.); од кои околу 890 илјади живеат во Чувашија. Околу 126 000. живеат во Татарстан, 117 000 во Башкортостан, 101 000 во Самарска област, 111 000 во Уљјановска област во Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]