Белоруси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белоруси
Беларусы
Вкупен број
~ 10 милиони +
Подрачја со значајно население
 Белорусија: 7,957,252[1]
 Австралија 6,000[2]
 Аргентина 3,900[3]
 Белгија 1,600[4]
 Ерменија 900[5]
 Естонија 12,171[6]
 Канада 5,100[7]
 Казахстан 66,476[8]
 Латвија 65,999[9]
 Литванија 39,159[10]
 Молдавија 18,000[11]
 Обединето Кралство 5,600[12]
 Полска 48,700[13]
 Русија 1,927,888[14]
 САД 778.000[15]
 Украина 275,763[16]
Јазици
белоруски, руски
Вероисповед
воглавно православни христијани
Сродни народи
Словени, особено Источни Словени[17]

Белорусите се словенски народ кој припаѓа на источнословенската група на народи и јазици. Вкупно Белоруси во светот има околу 10 000 000. Претежно живеат во Белорусија (каде сочинуваат 83.7% од населението односно 7 957 252 луѓе), а се населени и во околните поранешни советски републики. Од нив најмногу во Русија (521 443 луѓе) и Украина (275 763 луѓе).

Белорусите говорат на белоруски јазик и се главно православни христијани.

Наводи[уреди | уреди извор]