Кашуби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kashubians/Kaszubi
Kaszëbi
Kashubian flag.svg Coat of arms of Kaszubians.png
Знаме и грб на Кашубија
Вкупен број
~ 100,000[1]
Подрачја со значајно население
 Полска
 САД
 Канада
 Германија
Јазици
кашупски, полски
Вероисповед
римокатолицизам, протестантство
Кашупска народна носија.

Кашуби (кашупски: kaszëbi; полски:kaszubi) се западнословенски народ кој живее во областа Померанија во Полска. Ги има околу 100.000 луѓе.

Историја[уреди | уреди извор]

Кашубите сметаат себеси за потомци на древноto славeнското племе Поморјани.

Јазик[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година околу 51,000 лица се декларирани дека зборуваат Кашупски јазик.

Население[уреди | уреди извор]

Според различните проценки, Кашубите бројат 300,000 - 500,000 луѓе. Во 2002 година како кашуби се определиле 5,062 лица.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]