Словаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Словаци
Slováci

Svks2.jpg

Антон Бернолак, Људовит Штур, Андреј Хлинка, Штефан Банич, Јозеф Милослав Хурбан, Аурел Стодола, Адам Франтишек Колар, Милан Хоџа, Павол Орсах Хвиездослав, Милан Растисав Штефаник, Густав Хусак, Александер Дубчек
Вкупен број
6 до 6.5 милиони
Подрачја со значајно население

Словачка Словачка 4,614,854[1]
Flag of the United States.svg САД:    790,000[2]
 Чешка:    200,000[3]
 Канада:    64,145-100,000[2]
 Србија:    59,021
 Обединето Кралство:    45,000[4]
 Ирска:    30,000[2]
 Австрија:    25,000[2]
 Германија:    20,200
 Унгарија:    17,693[5]
 Романија:    17.226[6]
 Франција: 13,000
Австралија Австралија: 12,000
 Украина: 6,397
 Хрватска: 4,712
 Белгија:    4,000[2]

 Полска: 2,000
Јазици
словачки јазик
Вероисповед
Католици 73%,
Протестанти 10.8%,
други 3.2%, теизам, агностицизам или атеизам 13%
Сродни народи
Словени, особено Западни Словени

Словаците се европски народ од западнословенската група. Религијата која преовладува меѓу Словаците е католицизмот и говорат словачки јазик. Поголемиот дел од Словаците живеат во Република Словачка, но има и поголеми малцинства во Чешка, Унгарија и Србија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]