Данци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национално знаме на Данска и на Данците.

Данците (на дански: danskere) се нација и етничка група, чија матична земја е Данска и кои го зборуваат данскиот јазик, јазик кој спаѓа во фамилијата на германски јазици. Во Данци спаѓаат сите луѓе кои имаат данско потекло, без разлика дали живеат во матичната држава или пак во Јужен Шлесвиг, поранешна данска провинција (која денеска се наоѓа во модерна Германија) или пак во која било друга држава. Данците како помала етничка група, заедно во унија со уште Финците, Норвежаните и Швеѓаните ја формираат скандинавската група на народи. Денеска во Данска живеат околу 5,7 милиони Данци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Danmarks Statistik (pdf, written in English) reports that Denmark, per 1 July 2009, has 483,390 inhabitants of foreign inheritance out of 5,451,826 total inhabitants. That amounts to an estimate of 4,987,656 ethnic Danish people in 1 July 2009. The number of holders of Danish citizenship (disregarding ethnic background) was 5,167,996 at the same date.