Прејди на содржината

Литванци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литванци

Литванците (литвански: lietuviai, еднина lietuvis/lietuvė) се балтички народ кои воглавно ја населуваат територијата на Литванија, каде сочинуваат 83,45 % од вкпното население на државата.[1] Покрај Литванија, Литванците формираат малцински заедници и во дијаспората како што се САД, Бразил, Канада, Колумбија, Русија, Обединетото Кралство и Ирска. Мајчин јазик на Литванците е литванскиот јазик, кој заедно со латвискиот јазик се единствените живи балтички јазици. Исто така, Литванците и Латвијците се единствените живи балтички народи. Најголем дел од Литванците се римокатолици, а мал број од населението се следбеници на лутеранството.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-13. Посетено на 2011-05-04.