Италијанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Италијанци
Italijanci
Italiani
Famous Italians.png

Галилео Галилеј • Микеланџело Буонароти • Леонардо да Винчи • Александар Волта • Гиљермо Маркони  • Марија Гаетана Агнези • Марија Монтесори • Џордано Бруно
Вкупен број на населението

129,000,000
(околу 2% од вкупната светска популација)

Региони со значително население
Италија Италија 56 милиони [1]
Бразил Бразил 28 милиони [2]
Аргентина Аргентина 20 милиони [3]
САД САД 17.8 милиони [4]
Уругвај Уругвај 1,500,000 [5]
Канада Канада 1,445,335 [6]
 Венецуела Венецуела 900,000 [7]
Австралија Австралија 852,418 [8]
Швајцарија Швајцарија 527,817 [9]
Германија Германија 611,000 [10]
Перу Перу околу 500,000 [11]
Франција Франција 380,000 [12]
Белгија Белгија 290,000 [13]
Чиле Чиле 150,000 [14]
Обединето Кралство Обединето Кралство 133,500 [15]
Шпанија Шпанија 153,700 [16]
Мексико Мексико 50,000 [17]
ЈАР Јужна Африка 35,000
Хрватска Хрватска 19,636 [18]
Еквадор Еквадор 15,000 [19]
Монако Монако 10,000 [20]
Јазици
италијански
Религии
најчесто Католицизм, други

Италијанците (на италијански: Italiani) се етничка група кој во глобала најмногу е населена во Италија (родната земја), но и во останатиот дел од Западна Европа како и Јужна и Северна Америка. Во Италија денеска не рачунајќи ги останатите народи има повеќе од 22 милиони Италијанци. Според ОН во Италија живеат околу 65 нации, а Италијанците се присутни дури во 61 држава.

Име[уреди | уреди извор]

Коренот на името потекнува од зборот Italus (од старогрчки: Italós). Во грчките митови Италос е син на Телегома и Пенелопе. По други митови тој бил водач на сицилијанските племиња Сикула или пак Лигура. Од Италус народот кој го населил Апенинскиот полуостров денеска нарекуваат Италијанци (на англиски Italians).

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло[уреди | уреди извор]

Татковината на старите италски племиња

Италијанците водат потелко од старите племиња кои во 1 век п.н.е. се населиле на врвовите на алпите како и низ целиот Апенински полуостров и Сицилија. Овие народи имаа различно потекло. Најстари од сите се Лигурите и Илирите. Некаде во VIII век п.н.е. помеѓу реките Арно и Тибар настанале и Етрурците, кои до VII век се прошириле до реката По и островот Корзика. Освен овие племиња имало и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (италијански) „Demo istat“. http://demo.istat.it/strasa2008/index.html. 
 2. http://www.consultanazionaleemigrazione.it/itestero/Gli_italiani_in_Brasile.pdf
 3. (шпански) Lee, Adam (3 април, 2006). „Unos 20 millones de personas que viven en la Argentina tienen algún grado de descendencia italiana“. http://www.asteriscos.tv/dossier-3.html. конс. 27 јуни 2008 г. 
 4. „S0201. Selected Population Profile in the United States - Population Group: Italian (030-031, 051-074) - Data Set: 2006 American Community Survey - Survey: 2006 American Community Survey“. American Factfinder. U.S. Census Bureau. http://factfinder.census.gov/servlet/IPTable?_bm=y&-reg=ACS_2006_EST_G00_S0201:543;ACS_2006_EST_G00_S0201PR:543;ACS_2006_EST_G00_S0201T:543;ACS_2006_EST_G00_S0201TPR:543&-qr_name=ACS_2006_EST_G00_S0201&-qr_name=ACS_2006_EST_G00_S0201PR&-qr_name=ACS_2006_EST_G00_S0201T&-qr_name=ACS_2006_EST_G00_S0201TPR&-ds_name=ACS_2006_EST_G00_&-TABLE_NAMEX=&-ci_type=A&-redoLog=true&-charIterations=047&-geo_id=01000US&-geo_id=NBSP&-format=&-_lang=en. конс. 8 мај 2008 г. 
 5. „Ethnic origins, 2006 counts, for Uruguay, provinces and territories - 20% sample data“. http://www.hotelsclick.com/hoteles/UY/Uruguay-DEMOGRAF%C3%ADA-5.html. 
 6. „Ethnic origins, 2006 counts, for Canada, provinces and territories - 20% sample data“. http://www12.statcan.ca/english/census06/data/highlights/ethnic/pages/Page.cfm?Lang=E&Geo=PR&Code=01&Data=Count&Table=2&StartRec=1&Sort=3&Display=All&CSDFilter=5000. 
 7. Santander Laya-Garrido, Alfonso. Los Italianos forjadores de la nacionalidad y del desarrollo economico en Venezuela. Editorial Vadell. Valencia, 1978
 8. „Australian Census 2006“. http://www.abs.gov.au. 
 9. „Die italienische Auswanderung in die Schweiz“. Zürich town hall. 2004. http://www.stadt-zuerich.ch/stadthaus/addio/download/Auswanderung_D.pdf. конс. 28 јуни 2009 г. 
 10. „Immigration Laws: October, 2003 - Number #14“. MigrationInt.com. http://www.migrationint.com.au/news/solomon_islands/oct_2003-14mn.asp. конс. 4 мај 2007 г. 
 11. „En el Perú de hoy más de medio millón de habitantes son de origen italiano, lo que se traduce en la comunidad europea más numerosa del país luego de la española.“. http://www.lucanidelperu.com/presencia%20%20en%20peru.html. 
 12. (француски) „Insee - Population - Enquêtes annuelles de recensement 2004 et 2005 - Près de 5 millions d'immigrés à la mi-2004“ (на french). http://www.insee.fr/fr/themes/document.asp?ref_id=ip1098&reg_id=0&page=graph#graphique1. конс. 11 јануари 2009 г. 
 13. (италијански) „Informazioni sul Belgio“. http://www.inca-cgil.be/informazioni_sul_belgio. конс. 28 февруари 2009 г. 
 14. http://www.migranti.torino.it/Documenti% 20% 20PDF/italianial% 20ster05.pdf
 15. (италијански) „Elenco Riassuntivo Degli Italiani All'Estero“ (на italian). Ministry of Foreign Affairs. 1998. http://digilander.libero.it/maxdll/italianiallestero.html. конс. 4 мај 2007 г. 
 16. (шпански) „Demographía“ (на spanish) (PDF). Ine.es. 2006. http://www.ine.es/prodyser/pubweb/anuario06/anu06_02demog.pdf. конс. 4 мај 2007 г. 
 17. (шпански) „la página de los italianos en méxico“ (на spanish). http://www.italmex.vze.com/. 
 18. „Population by Ethnicity, by Towns/Municipalities, Census 2001“. DZS.hr. 2001. http://www.dzs.hr/Eng/censuses/Census2001/Popis/E01_02_02/E01_02_02.html. конс. 9 мај 2007 г. 
 19. (италијански) „Los italianos organizados desde 1882 en Guayaquil - Ecuador“. http://www.apellidositalianos.com.ar/archivos_ecuador.htm. конс. 28 февруари 2009 г. 
 20. „CIA - The World Factbook - Monaco“. CIA.gov. 17 април, 2007. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mn.html#People. конс. 9 мај 2007 г.  Includes native Monegasque.