Људовит Штур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Људовит Штур
Ľudovít Štúr
Ludovit Stur adj.jpg
Словачки политичар, писател и национален преродбеник
Роден/а28 октомври 1815(1815-10-28)
Ухровец, блиску Бановце над Бебравоу, Кралство Унгарија, Австро-Унгарија (денес Словачка)
Починат/а12 јануари 1856(1856-01-12) (воз. 40 г.)
Модра, Кралство Унгарија, Австро-Унгарија (денес Словачка)
НационалностСловак
Книжевно движењеромантизам

Потпис

Људовит Штур (словачки: Ľudovít Štúr; 28 октомври 1815, Ухровец – 12 јануари 1856, Модра), познат како Људевит Велислав Штур, бил словачки преродбеник од 19 век, кодификатор на современиот литературен словачки јазик. Тој бил организатор на словачките волонтерски кампањи за време на револуцијата од 1848. Штур бил исто така истакнат политичар, поет, новинар, наставник, филозоф, јазичар и член на унгарскиот парламент.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Standard Catalog of World Paper Money: Modern Issues 1961-present. George S. Cuhag (editor) (18th ed.). Krause Publications.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]