Хакази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хакази
Тадарлар
Khakas ethnic flag.svg
Хаказско етничко знаме
Вкупен број
80,000 (est.)
Подрачја со значајно население
Русија (primarily Хакасија)
 Русија 72,959[1]
 Украина162[2]
Народна Република Кина НР Кина (Heilongjiang)about 1,500
Јазици
Хакаски, Руски
Вероисповед
Доминантна Православна црква
(Руска православна црква)
Шаманизам
Сродни народи
Алтајски народи

Хаказите се туркиски народ, кој живее во руската автономна република Хакасија каде сочинува 12% од вкупниот број на население. Хаказите се карактеризираат со темна кожа и очи, црна коса и брада. Во Руската Империја Хаказите биле познати како минусински Татари, абакански Татари, енисејски Турци. По создавањето на Советскиот сојуз многу етнички групи се споиле помеѓу себеси во една нација - Хакази. Повеќе од Хаказите се со православна вероисповед и го зборуваат хаказискиот јазик. Вкупниот број на Хаказите е околу 80 000.

Потекло[уреди | уреди извор]

Потеклото на Хаказите е спорно. Некои научници ги сметаат за потомци на Јенисеј Киргиз,[3][4] додека други веруваат дека по наредба на средновековниот монголски хан, Јенисеј Киргиз се преселиле во Средна Азија. Се верува дека Хаказите и Фују-Киргизите се поблиску до античкиот Јенисеј Киргиз, кои се и сибирскотуркиски (североисточнотуркиски народи), отколку до Киргизите од современиот Киргистан, кои се кипчачкотуркиски (северозападнотуркиски народи).


| 
Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Окончательные итоги Всероссийской переписи населения 2010 года“. Архивирано од изворникот на 3 August 2011. (All Russian census, 2010)
  2. State statistics committee of Ukraine - National composition of population, 2001 census (Ukrainian)
  3. Carl Skutsch (7 November 2013). Encyclopedia of the World's Minorities. Routledge. стр. 705–. ISBN 978-1-135-19388-1.
  4. Paul Friedrich (14 January 1994). Encyclopedia of World Cultures: Russia and Eurasia, China. G.K. Hall. ISBN 978-0-8161-1810-6.