Алтајци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за народ. За други значења, види Алтај (појаснување).

Алтајците се туркиски народ кој живее во Русија односно во автономната област Алтај каде по Русите, тие во оваа област се втори по бројот на етничка припадност. Освен таму, нив ги има и во Јужен Сибир, Тува и Монголија. Алтаците се со будистичка или шаманистичка вероисповед, но мал број има и христијани. Зборуваат на алтајски јазик.