Караими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Караими се туркиски народ кој претежно живее во Русија, Украина, Полска, Литванија. Повеќе од овој народ се со јудаистичка вероисповед, осносно сектата караимство (караимски јудаизам).

Потекло[уреди | уреди извор]

Поранешна караимска синагога (кенеса) во Киев