Татари-Липки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Липка Татарите (исто така познати како Литвански Татари, Белоруски Татари) се татарски народ кој претежно живее на територијата на поранешното Големо Литванско Кнежевство од 14 век.

Демографија[уреди | уреди извор]