Гагаузи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гагаузи
Gagauzlar
Gagauz-children.jpg
Вкупно население
прибл. 240,000
Региони со значително население
 Молдавија ( Гагаузија) 147,500 [1]
 Украина 31,900 [2]
 Турција 15,000 [3]
 Русија 13,700 [4]
 Романија 45 [5]
 Бугарија 540 [6]
 Казахстан 700 [7]
Јазик

Гагауски
Романски
Руски

Вероисповед

Православие

Гагаузите (гагауски: Gagauz, мн. Gagauzlar или Gagavuz, мн. Gagavuzlar; руски: Гагаузы) се турски народ кој живеe претежно во Молдавија, односно во автономната покраина Гагаузија. Во Гагаузија, тие сочинуваат околу 83% од вкупното население. Мнозинството од Гагаузите се со православна вероисповед но има и муслимани кои живеат во Турција. Вкупниот број на Гагузите е 230 000 од кои во Молдавија живеат 147 500, во Украина 31 000 и во Турција 15 000.Наводи[уреди | уреди извор]