Гагауски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Гагаускиот јазик e јазик на Гагаузите, од турската група на јазици. Сличен на турскиот јазик. Го зборуваат околу 150 000 луѓе во Молдавија, Бугарија, Русија.

До 1954 година користел грчката азбука, потоа кирилска азбука:

А а Ӓ ӓ Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж Ӂ ӂ З з И и Й й К к Л л М м
Н н О о Ӧ ӧ П п Р р С с Т т У у
Ӱ ӱ Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ
Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я

Од 1990 во употреба е латинска азбука:

A a Ä ä B b C c Ç ç D d E e Ê ê
F f G g Ğ ğ H h I ı İ i J j K k
L l M m N n O o Ö ö P p R r S s
Ş ş T t Ţ ţ U u Ü ü V v Y y Z z

Надворешни врски[уреди | уреди извор]