Долгански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долгански јазик
Дулҕан Dulğan, Һака Haka
Застапен воРусија
ПодрачјеКраснојарски крај
Говорници~5,000  
Јазично семејство
туркиски
Јазични кодови
ISO 639-3dlg

Карта на јакутскиот и долганскиот јазик (светлосино).

Долганскиот е туркиски јазик со околу 5,000 говорници, зборуван во Русија и говорниците на јазикот се познати како долганци. Јазикот е член на северните јазици од групата на туркиски јазици и најблизок јазик е на јакутскиот или сахаски јазик.

Азбука[уреди | уреди извор]

Современата долганска азбука е:[1]

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж
З з И и Й й К к Һ һ Л л М м Н н
Ӈ ӈ О о Ө ө П п Р р С с Т т У у
Ү ү Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ
Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Аксенова Е. Е. Букварь. СПб, 2001

Поврзано[уреди | уреди извор]