Корејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корејски
한국어, 조선말
Изговор хангуго, чосонмал
Застапен во Јужна Кореја, Северна Кореја
Говорници 78 милиони[1]  
Јазично семејство
Писмо употреба со хангул (С. и Ј. Кореја), помешано од хангул и ханча (Јужна Кореја) или кирилица (помалку употребувано во Корјо-мар)
Статус
Службен во Северна Кореја и Јужна Кореја
Регулативен орган

Јужна Кореја: Национален институт за корејски јазик

Северна Кореја: Sahoe Kwahagwŏn Ŏhak Yŏnguso (사회 과학원 어학 연구소)
Јазични кодови
ISO 639-1 ko
ISO 639-2 kor
ISO 639-3 kor

Корејски јазик (корејски: 한국어|한국/ 조선말|조선말) е официјален јазик на Северна Кореја и Јужна Кореја. Исто така тој е еден од двата официјални јазици во Јанбијан Корејската Автономна Префектура во Народна Република Кина. Има околу 80 милиони луѓе што зборуваат Корејски со поголема група на говорители во Австралија, Нов Зеланд, Бразил, Канада, Кина, Јапонија, САД, поранешните Советски републики и во скоро време на Филипините.

Корејскиот јазик во Република Македонија се изучува на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Korean“. ethnologue. http://www.ethnologue.com/14/show_iso639.asp?code=kor. посет. 20 април 2007 г. 
  2. Активни студиски програми, Филолошки факултет „Блаже Конески“