Чагатајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


чагатајски јазик
Зборуван во: централна Азија 
Регион: централна Азија
Исчезнување: 1990- те
Јазично семејство: алтајски
 туркиски јазици
  чагатајски јазик 
Писмо: арапска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: chg
ISO 639-3: chg

Чагатајскиот јазик (جغتای - Jaĝatāy; ујгурски: چاغاتاي Chaghatay; узбечки: ﭼﯩﻐﻪتاي Chig'atoy) е исчезнат туркиски јазик што некогаш бил многу зборуван во Азија. Името на јазикот се поврзува со регион во источниот дел од Монголската Империја со која владеел синот на Џингис Кан. Јазикот е поделен на три дела:

  • предкласичен чагатајски (1400-1465)
  • класичен чагатајски (1465-1600)
  • посткласичен чагатајски (1600-1921)