Шорски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Шорски јазик
шор тили, тадар тили 
Изговор: шор тили, тадар тили
Зборуван во: Русија 
Регион: Кемерово
Вкупно говорници: 9.800
Јазично семејство: Алтајски
 Туркиски јазици
  Шорски јазик 
Писмо: Шорска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: tut
ISO 639-3: id=cjs cjs

Шорски јазиктуркиски јазик. Јазикот го зборуваат околу 10.000 луѓе во областа Кемерово во Русија. Јазикот не го зборуваат сите етнички Шорци, и бројот на говорници опаѓа со тек на време. Денес, јазикот се учи во Кемерово државен универзитет. Во шорскиот јаизик голем број на зборови имаат монголски корени , но исто така има и руски зборови. Има два главни дијалекта мрасу и кондома дијалект.

Современа азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Ғ ғ Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и Й й К к Қ қ Л л М м
Н н Ң ң О о Ӧ ӧ П п Р р С с Т т
У у Ӱ ӱ Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ
Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я

Поврзано[уреди | уреди извор]