Кумички јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Кумички јазик
Къумукъ 
Изговор: къумукъ тил
Зборуван во: Русија 
Регион: Дагестан
Вкупно говорници:
Јазично семејство: Алтајски
 Туркиски јазици
  Кумички јазик 
Писмо: Кумичка азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: kum
ISO 639-3: id=kum kum

Кумичкиот е туркиски јазик, зборуван од околу 200,000 луѓе во Дагестан во Русија. Јазикот се пишувал со арапска азбука до 1928, потоа со латиница од 1928 до 1937 година и од 1937 па сè до денес се пишува со кирилица поточно со кумичка азбука.

Пишување[уреди | уреди извор]

Латинична азбука користена за време на периодот 19271937).

A a B в C c Ç ç D d E e F f G g
Ƣ ƣ H h I i J j K k L l M m N n
Ŋ ŋ O o Ɵ ɵ P p Q q R r S s Ş ş
T t U u V v W w X x Y y Z z Ƶ ƶ
Ь ь

Кирилична азбука користена од 1937 па сè до денес:

А а Б б В в Г г Гъ гъ Гь гь Д д Е е
Ё ё Ж ж З з И и Й й К к Къ къ Л л
М м Н н Нг нг О о Оь оь П п Р р С с
Т т У у Уь уь Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш
Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я