Копти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коптите се православни христијани кои живеат по долината на реката Нил, во Египет. Тие всушност претставуваат и етничка и верска група. Најголемиот дел на Копти се припадници на Коптската православна црква. Христијанството било религија на мнозинството жители на Египет од 400-800 година и мнозинство после муслиманското освојување во средината на 10 век,[1] а и денес значително малцинство. Во минатото Коптите зборувале коптски јазик, но од 18 век овој јазик наоѓа примена само во литургиите, а Коптите зборуваат на арапски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ibrahim, Youssef M.. „U.S. Bill Has Egypt's Copts Squirming“, „The New York Times“, 18 април 1998 (посет. 8 октомври 2008 г).