Оренбуршка Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Оренбуршка област)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оренбуршка Област
Знаме на Оренбуршката Област Грб на Оренбуршката Област
Burtunskaya step.jpg
Оренбуршка во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 124 000 км2
Население: 2 179 551( 2002)
Главен град: Оренбург
Густина на население: 17.6 жит. на км2
Повикувачки број: 56

Оренбуршка Област (руски:Оренбу́ргская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Оренбург.