Оренбуршка област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оренбуршка област
Знаме на Оренбуршката област Грб на Оренбуршката област
=Оренбуршка во Русија
Приволшки федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 124 000 km²
Население: 2 179 551( 2002)
Главен град: Оренбург
Густина на население: 17.6 жит. на km²
Повикувачки број: 56

Оренбуршка област (руски:Оренбу́ргская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Оренбург.