Оренбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оренбург
Оренбург
-  Град[1]  -
Orenburg collage.JPG
Во насока на стрелките на часовникот: Градска зграда, Православна катедрала Николски, Насип на реката Урал, Рамазанска џамија, Поглед на улицата Чкалова, Пешачки мост преку реката Урал, Споменик на оренбуршките Козаци
Missing map.svg
Coat of Arms of Orenburg.png
Flag of Orenburg.svg
Грб
Знаме
Админ. статус (октомври 2015)
ЗемјаРусија
Фед. субјектОренбуршка Област[1]
Подреден наОренбург[1]
Админ. центар наОренбуршка Област,[1] Оренбуршки Реон,[2] Оренбург[3]
Општински статус (октомври 2015)
Градски округОренбуршки градски реон[4]
Админ. центар наОренбуршки градски реон, Оренбуршки општински реон
HeadЕвгениј Арапов[5]
Претставништвоградска дума
Статистики
Површина259 км²[6]
Население (Попис 2010)548.331 жит.[7]
Ранг (2010)28.
Густина2117[8]
Часовен појас[9]
Основан1743[10]
Пошт. бр.460000
Повик. бр.+7 3532
Службен портал

Оренбург (руски: Оренбу́рг) – град во Русија и административен центар на Оренбуршката Област во Поволшкиот Федерален Округ. Спрема пописот на населението од 2010 година, во градот живееле 544.987 жители. Оренбург се наоѓ на 1.480 километри југоисточно од Москва, недалеку од границата со Казахстан.

Оренбург лежи на надморска височина од 150 м, на реката Урал, која е граница меѓу Европа и Азија.

Историја[уреди | уреди извор]

Руското Царство планирало изградба на источен пограничен утврден град во регионот на јужен Урал. Населениците ја основале населбата во 1735 година на устието на реката Ор во реката Урал. Во 1739 година населбата го променила своето име во Орск. Имало обид да се основа уште еден Оренбург на местото викано Красногар, или Црвено Брдо (1741), но оваа населба не опстанала. Третиот Оренбург бил успешно втемелен на неговото денешно место приближно 250 км низводно по реката Урал од Орск.

Овој трет Оренбург функционирал како важна војна станица на меѓата со номадските Козаци. Станал средиште на оренбуршките Козаци. По соединувањето на средна Азија во Руското Царство, Оренбург се претвора во трговска станица и значаен железнички јазол на патот кон новите средноазиски поседи и кон Сибир.

Настрадал во пожар кон крајот на XVIII век, но брзо бил обновен. Во градот биле изградени цркви во барокен стил. Градот бил и значаен и по трговијата особено на стока.

Во XIX век неколкумина војни команданти се обиделе да зајакната културниот живот во градот. Со текот на времето, со понатамошниот продор на Козаците на исток, градот го губел својот гарнизонско-стражарски карактер. Во 1838 година била изградена и џамија, а кон крајот на XIX век била изградена црква во типичен руско-нововизантиски стил.

Мост преку реката Урал во Оренбург

Кога болшевиците ја презеле власта во Русија, биле срушени многу цркви во Оренбург. Градот добил на значење во текот на Втора светска војнаВтората светска војна, бидејќи голем број битни фабрики за војната биле преселени во далечниот Оренбург кој бил заштитен од воените дејства.

Оренбург функционирал и како главен град на Киргиска АССР (во денешен Казахстан) во Русија од 1920 до 1925 година. Кога таа република била преименувана во Казачка АССР (1925), Оренбург повторно ѝ се придружил на Русија, а Алма-Ата (денешен Алмати) станал нов главен град. Иако републиката станала Казахска ССР (1936), Оренбург останал во Русија.

Од 1938 до 1957 година, градот го носел името Чкалов (руски: Чкалов) по рускиот (советски) пробен пилот, а бројот на жители бил дуплиран во периодот меѓу триесеттите и шеесеттите години на дваесеттиот век. Во текот на својата советска историја, градот ѝ припаѓал на Русија или на некоја од автономните советски републики во состав на Русија.

Население[уреди | уреди извор]

Спрема прелиминарните податоци од пописот, во градот во 2010 година живееле 544.987 жители, 4.374 (0,80%) помалку во однос на 2002 година.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Градот во голема мерка е обележан со социјалистичкиот стил во архитектурата: големи станбени блокови за работничката класа. Сепак, во центарот вреди да се види црквата Свети Никола изградена во класицистички стил, потоа мостот на реката Урал, во чија близина се наоѓаат неколку преостанати куќи од XVIII и XIX век. Градот има опера, неколку музеи и уметничка академија.

Збратимени и градови партнери[уреди | уреди извор]

Оренбург е збратимен со следните градови:

Следните градови се партнери на Оренбург

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Law #1370/276-IV-OZ
  2. Государственный комитет Российской Федерации по статистике. Комитет Российской Федерации по стандартизации, метрологии и сертификации. №ОК 019-95 1 января 1997 г. «Общероссийский классификатор объектов административно-территориального деления. Код 53 234», в ред. изменения №278/2015 от 1 јануари 2016 г..
  3. Государственный комитет Российской Федерации по статистике. Комитет Российской Федерации по стандартизации, метрологии и сертификации. №ОК 019-95 1 января 1997 г. «Общероссийский классификатор объектов административно-территориального деления. Код 53 401», в ред. изменения №278/2015 от 1 јануари 2016 г..
  4. Law #2367/495-IV-OZ
  5. „Глава города Оренбурга“. Официальный портал города Оренбурга. Архивирано од изворникот на August 17, 2012. Посетено на 2012-06-25.
  6. Генеральный план Оренбурга. Материалы по обоснованию проекта. Архивирано на 4 март 2016 г. Раздел 4.1. Территория города. Стр. 29
  7. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  8. The value of density was calculated automatically by dividing the 2010 Census population by the area specified in the infobox. Please note that this value may not be accurate as the area specified in the infobox does not necessarily correspond to the area of the entity proper or is reported for the same year as the population.
  9. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.
  10. Из истории Казахстана XVIII в

Надворешни врски[уреди | уреди извор]