Казањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Казањ
-  Населено место  -
Податотека:Kazan-collage.jpg
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Казањ (руски: Каза́нь; татарски: Казан) — главен град на Република Татарстан, Русија, и еден од најголемите руски градови. Казањ е најголем индустриски, деловен и културен центар на татарската култура. Градот е сместен во централна европска Русија каде што се спојуваат реките Волга и Казанка.

Демографија[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Благовештение“ во казањскиот кремљ

Според пописот од 2010 година во Казањ живееле 1,143,535 жители. Населението го сочинуваат Руси (48.6%) и Татари (47.6%). Најзастапени религии се провославието и сунитскиот ислам.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]