Урал (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урал
Ural river basin.png
Карта на сливното подрачје на Урал
Ural river basin.png
ЗемјаРусија, Казахстан
Слив
Главен изворРусија
 
УстиеКасписко Море
Сливна повр.231.000 км²
Физички особености
Должина2.428 км
Проток
  • Просечен:
    400 м³/с
ДВР [ru]12010000112112200001016
Урал (река) на Ризницата

Урал (руски: Урал, башкирски: Яйыҡ, казашки: Жайық) е река која тече низ Русија и Казахстан. Извира од југоисточниот дел на планината Урал, а се влева во Каспиското Море. Реката е долга 2.428 километри. Дел е на традиционалната граница помеѓу Европа и Азија. Се појавува во источниот дел на планината Урал, тече јужно низ Магнитогорск и околу јужниот крај на планината Урал, потоа низ Орск каде го менува правецот и тече кон запад околу 300 километри, до Оренбург, каде и се придружува реката Сакмара.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]