Урал (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Урал
Карта на сливното подрачје на Урал
Извор Русија
Утока Касписко Море
Земји во сливот Русија, Казахстан
Должина 2.428 км км
Надм. вис. на изворот   м
Прос. проток 400 м³/с м3/сек
Сливно подрачје 231.000 км² км2

Урал (руски: Урал, башкирски: Яйыҡ, казашки: Жайық) е река која тече низ Русија и Казахстан. Извира од југоисточниот дел на планината Урал, а се влева во Каспиското Море. Реката е долга 2.428 километри. Дел е на традиционалната граница помеѓу Европа и Азија. Се појавува во источниот дел на планината Урал, тече јужно низ Магнитогорск и околу јужниот крај на планината Урал, потоа низ Орск каде го менува правецот и тече кон запад околу 300 километри, до Оренбург, каде и се придружува реката Сакмара.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]