Екатеринбуршко време

Од Википедија — слободната енциклопедија

Екатеринбуршко време (руски: Екатеринбу́ргское вре́мя, крат. ЕКТ) — часовен појас кој е 5 часа напред од UTC (UTC+5) и два часа напред од Московското време (МСК+2).

Часовниот појас се однесува на Уралскиот федерален округ и Башкортостан, Оренбуршката Област и Пермскиот крај во Приволшкиот федерален округ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russia Time Zone Map“. WorldTimeZone.com. Посетено на 14 July 2012.