UTC+07:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од UTC+7)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
UTC+07:00 во 2010 г.: сино (декември), жолто (цела година), портокалово (јуни), свелосино — морски површини
Време во Индонезија:
  UTC+07:00 — западноиндонезиско време
  UTC+08:00 — средноиндонезиско време
  UTC+09:00 — источноиндонезиско време
Соседни земји:
  UTC+07:00 — Тајланд
  UTC+08:00 — Брунеј, Малезија, Филипини
  UTC+09:00 — Источен Тимор
  UTC+09:30 — Австралија
  UTC+10:00 — Папуа Нова Гвинеја

UTC+07:00часовен појас со отстапување од UTC од +07:00 часа. Според стандардот ISO 8601, времето се изразува како 2020-03-17UTC11:06:46+07:00.

Како стандардно време (цела година)[уреди | уреди извор]

Северна Азија[уреди | уреди извор]

Источна Азија[уреди | уреди извор]

Ова се смета за најзападниот часовен појас во Источна Азија.

Југоисточна Азија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „HOVT – Hovd Time“. Asian time zones. Time and Date. конс. 14 јули 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]