Алмати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алмати
казашки: Алматы

Знаме

Грб
[[file:Шаблон:ПозКарта Kazakhstan|280px|Алмати се наоѓа во Шаблон:ПозКарта Kazakhstan]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Шаблон:ПозКарта Kazakhstan|6x6px|Алмати|link=|alt=]]
Алмати
Location in Kazakhstan
Координати: 43°16′39″ СГШ 76°53′45″ ИГД / 
Country Казахстан
Province Алмати
Првпат населен 10–9. век пред нашата ера
Founded 1854
Incorporated (city) 1867
Управа
 • Akim (mayor) Akhmetzhan Yesimov
Површина
 • Вкупна 324,8 км2
Надм. вис. 500–1.700 м
Население (1 декември 2012)[1]
 • Вкупно 1.472.866 жит.
Час. појас UTC+6 (UTC+6)
Postal code 050000–050063
Повик. бр. +7 727[2]
ISO 3166-2 ALA
Регистарски таблички 02 (A - on older plates)
Портал http://www.almaty.kz

Алмати или Алма Ата (казашки: Алматы, руски: Алматы́, Алма-Ата; поранешен назив: Верниј) е најголем град во Казахстан. Тој бил главен град на Казахстан и претходната Казашка ССР од 1929 до 1997 година. Алмати повеќе не е главен град на Казахстан (сега тоа е Астана), но останал главен комерцијален центар на Казахстан. Во времето на Царска Русија се нарекувал „Верниј“ (руски: Верный). Според проценките од 2010 година во градот имало 1,422,354 жители[3], што претставува 8% од вкупното население на Казахстан.

Име на градот[уреди]

Името Алмати значи - „Богат со јаболки“, а руската верзија на името на Алма Ата е доделена од заблуда (книжевно значење - „Дедино јаболко“).

Население[уреди]

Според проценките од 2010 година во градот имало 1,422,354 жители.[3]

Движење на бројот на населението
1979 1989 1999
909.644. 1.127.884 1.129.356

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]