Кентау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кентау
Кентау
Град
Кентау
Кентау
Грб на Кентау
Кентау is located in Казахстан
Кентау
Кентау
Локација на Кентау во Казахстан
Координати: 43°31′N 68°31′E / 43.517° СГШ; 68.517° ИГД / 43.517; 68.517Координати: 43°31′N 68°31′E / 43.517° СГШ; 68.517° ИГД / 43.517; 68.517
Земја Казахстан
ОбластЈужноказахстанска
Основан1952
Статус на град1955
Управа
 • Akim (градоначалник)Макажанов Сабитович
Површина
 • Вкупна7,745 км2 (2,990 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно68 669
Часовен појасUTC+6 (UTC+6)
Пошт. бр.160405, 160401
Повик. бр.+7 7
Рег. таб.13
Мреж. местоwww.ontustik.gov.kz

Кентау (казашки: Кентау, Kentaw; руски: Кентау) — град во Јужноказахстанска област, Казахстан. Сместено е во подножјето на планината Каратау на 30 км североисточно од градот Туркестан. Кентау е основан во август 1955 година. Во градот се одвиваат големи рударски активности. Кон крајот на осумдесеттите и почетокот на 90-тите години се случи масовно иселување на населението и затворање на рудниците и индустриските претпријатија. Денес, населението е приближно 80 илјади, претежно Казаци.

Историја[уреди | уреди извор]

Зграда во Кентау

Во околината на градот се наоѓаат стари руднички населби, пронајдени се остатоци од алати на рудари кои датираат од 9-10 век.

Градот Кентау е формиран врз основа на работничките населби Кантаги и Миргалимасај со цел да се развие полиметалното наоѓалиште Ахисај. На 1 август 1955 година беше издаден декрет за преименување на населбата Миргалимасај во градот Кентау. Во 1971 година беше одобрен генерален план за развој на градот, според кој, во Кентау беа изградени згради од 4-5 ката.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на градот во времето на СССР главно се состоеше од имигранти од европскиот дел на СССР - потомци на потиснатите: Грци, Руси, Германци, Корејци, Евреи, Чеченци итн., Како и Казаци, Татари и Узбеци.

Кон крајот на 80-тите - раните 90-ти, имаше масовно заминување на населението поради затворањето на индустриските претпријатија и рудниците кои ги имаа исцрпено депозитите на руда.

На почетокот на 2020 година, населението изнесуваше 68 669 жители, главно Казаци и Узбеци.[1]

Индустрија[уреди | уреди извор]

Во Кентау има две фабрики: Фабрика за трансформатори и Фабрика за багери. И двете беа изградени во периодот на СССР. Денес фабриката за багери работи, но не толку активна како пред околу 25-30 години.

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Руската поп-пејачка Линда е родена во Кентау на 29 април 1977 година.
  • Казашкиот футсал играч Динмухамбет Сулејманов е роден во Кентау на 8 јануари 1981 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „stat.gov.kz“. stat.gov.kz. Посетено на 2020-11-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]