Казашка Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Казашка ССР)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Қазақ Советтік
Социалистік Республикасы
Flag of the Kazakh Soviet Socialist Republic.svg Emblem of Kazakh SSR.svg
(Детално) (Детално)
Државно мото:
"Барлық елдердің пролетарлары, бірігіңдер!"

("Работници од целиот свет, обединете се!")

Soviet Union - Kazakh SSR.svg
службен јазик Нема.

Де факто казашки и руски.

Главен град Алма-Ата
Основана
Во рамките на СССР:
 - од
 - до
26 август 1920

30 декември 1922
16 декември 1991

Површина
 - Вкупно
 - % вода
Рангирана како 2-ра во поранешниот Советски Сојуз
2,717,300 км2
--
Население


 - Вкупно (1989)
 - Густина

Рангирана како 4-та во поранешниот Советски Сојуз


16,711,900
6.1/км2

Валута Рубља (Сом)
Часовен појас UTC + 4 to +6
Химна Химна на Казашката ССР

Казашката ССР или Казашка Советска Социјалистичка Република, денес нарекувана Казахстан, беше втората најголема составна република на Советскиот Сојуз, во Средна Азија, каде денес е сместена независната држава Казахстан. Имала 2,717,300 км2 и нејзин главен град бил Алма-Ата

Земјата е именувана по Казаците, туркојазични номади кои имале моќен ханат во регионот пред руската и советската доминација. Космодромот на Советскиот Сојуз, сега познат како Космодром Бајконур, бил сместен во оваа република. Тој се наоѓал во Тјуратум и во негова близина бил изграден тајниот град Ленинск, кој бил дом за работниците на космодромот.