Капчагај

Координати: 43°53′0″N 77°5′0″E / 43.88333° СГШ; 77.08333° ИГД / 43.88333; 77.08333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Капчагај
Қапшағай
Капчага́й
Поглед на езерото Капшагај
Поглед на езерото Капшагај
Знаме на Капчагај
Координати: 43°53′0″N 77°5′0″E / 43.88333° СГШ; 77.08333° ИГД / 43.88333; 77.08333
ЗемјаКазахстан
ОбластАлмати
Население (2013)
 • Вкупно56.861
Час. појасОмско време (UTC+6)
Повик. бр.72772

Капчaгај (казашки: Қапшағай, руски: Капчага́й) — град во областа Алмати во Казахстан.[1] Со местоположба на реката Или, бил изграден истовремено со изградбата на Капчагајовата брана на истата река во 1960 година. Браната го создала езерото Капчагај, како позната викенд туристичка атракција за жителите на областа Алмати. Население:
39,855 жители (2009);[2] 33,428 жители (1999).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. National Geospatial-Intelligence Agency. Geonames database entry. (search) Accessed 2011-05-12.
  2. 2,0 2,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]