Талдикорган

Координати: 45°01′0″N 78°22′0″E / 45.01667° СГШ; 78.36667° ИГД / 45.01667; 78.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Талдикорган
Кугалы
Амблем на {{{official_name}}}
Амблем
Талдикорган is located in Казахстан
Талдикорган
Место во Казахстан
Координати: 45°01′0″N 78°22′0″E / 45.01667° СГШ; 78.36667° ИГД / 45.01667; 78.36667
ЗемјаКазахстан
ПокраинаАлмати
Основан1868
Станус на град1944
Управа
 • Аким (градоначалник)Јермек Алписов
Површина
 • Градска74 км2 (29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000600000000600 м
Население (2013)
 • Градско29,960
 • Густина1,184/км2 (3,070/ми2)
 • Метро146,844
Часовен појасИсточна (UTC+6)
Поштенски код040000 - 040012
Повик. бр.72822
Рег. таб.B, V, 05
Мреж. местоtaldykorgan.gov.kz

Талдикорган (казашки: Талдықорған / Taldıqorğan / تالدىقورعان), порано познат како Талди-Курган (руски: 'Талды-Курган', сè до 1993), е административниот центар на покраината Алмати, Казахстан. Население:
123,038 жители (2009);[1] 97,996 жители (1999).[1] Поголемиот дел од населението се казаци.

Образование[уреди | уреди извор]

Талдикорган има сеопфатен образовен систем, Вклучувајќи универзитет, институти, институции, технички колеџи, средни школи и градинки. Постојат 27 јавни здравствени установи, театар, забавни паркови, библиотеки, градско кино, стадион, спортски комплекс и базени за пливање. Сите овие установи не се одржувани како што треба од нивната изградба во времето на СССР.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на населението во Талдикорган според пописот од 2010 година е следниот :[3][4]

Превоз[уреди | уреди извор]

Талдикорган поседува аеродром кои ги услужува поголемиот дел од казахстанските и руски градови, додека пак со воз е поврзан со Централен Казахстан, Средна Азија, Русија, балтичките држави и со Народна Република Кина.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градот има футбалски клуб, ФК Жетису Талдикорган.[5][6]

Забележителни граѓани[уреди | уреди извор]

 • Андреј Кивилев (1973 - 2003) - професионален велосипедист.
 • Сергеј Водопјанов (роден 1987) - Руски аматерски боксер, добитник на злато во категорија банта на светското аматерскo боксерско првенство во 2007 година.
 • Алибек Булешев(роден 1981) - фудбалер.
 • Готлиб Владимир (роден 1942) - Проф. д-р. институтот Лвив на за физичко образование (Украина), магистратурант на спорт (пливање). Моментално живее во Германија.
 • Мират Сарсембаев (роден 1986) - ааматерскi боксер, познат по освојувањето на бронза во категорија мува на светскoтo аматерскo боксерско првенство во 2005 година.
 • Виктор Сидоренко (роден 1953) - сликар, куратор, наставник, автор на дела и фотокомпозиции како и на научни трудови, член и замаеник претседател на Украинската академија за уметностите.
 • Маријан Хандверкер (роден 1944) режисер

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. http://www.advantour.com/kazakhstan/almaty/taldykorgan.htm retrieved 2007-07-27
 3. „Агентство Республики Казахстан по статистике. Численность населения Республики Казахстан по областям, городам и районам, полу и отдельным возрастным группам, отдельным этносам на начало 2010 года“. Архивирано од изворникот на 2012-06-27. Посетено на 2014-10-11.
 4. Национальный состав населения Казахстана по переписи 2009
 5. http://www.brandsoftheworld.com/countries/kz/121815.html Архивирано на 30 септември 2007 г. retrieved 2007-07-27
 6. http://www.soccerway.com/match/super-league/fc-zhetysu-taldykorgan/fc-irtysh-pavlodar/450289/ retrieved2007-07-27

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]