Сарканд

Координати: 45°24′36″N 79°55′7″E / 45.41000° СГШ; 79.91861° ИГД / 45.41000; 79.91861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сарканд
Сарқан
Град
ДржаваКазахстан
ОбластАлматинска област
РеонСаркандски реон
Население (2009)
 • Вкупно14.305
Часовен појасОмско време (UTC+6)
Поштенски код041500-041502
Повик. бр.72839

Сарканд (казашки: Сарқан) — град во Саркандскиот реон во Алматинската област во југоисточен Казахстан. Тој е главен град на реонот. Население:
14,305 жители (2009);[1] 15,347 жители (1999).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.