Каскелен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каскелен
Каскелен is located in Казахстан
Каскелен
Каскелен
Местоположба во Казахстан
Координати: 43°12′0″N 76°37′12″E / 43.20000° СГШ; 76.62000° ИГД / 43.20000; 76.62000
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
ОкругКарасај
Население (2006)
 • Вкупно31,500
Часовен појасОмско време (UTC+6)

Каскелен е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Градот е главен град на округот Карасај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]