Карасај (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карасај
Округ
Қарасай ауданы
Грб на Карасај
Грб
Karasay District Kazakhstan.png
Координати: 43°11′57″ СГШ 76°37′17″ ИГД / 
Држава  Казахстан
Покраина Алмати
Главен град Каскелен
Површина
 • Вкупна 2.300 km2 (0.888 sq mi)
Часовен појас БВ (UTC+6)
The welcome-sign at the entrance to the Karasay district from Алмати city

Карасај (казашки: Қарасай ауданы) е округ во Алматинска област во Казахстан.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]