Алматинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алмати (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алматинска област
Алматы облысы
Алматинская область
Област
Грб на Алматинска област
Алматинската област во Казахстан
Алматинската област во Казахстан
Координати: 45°0′N 78°0′E / 45.000° СГШ; 78.000° ИГД / 45.000; 78.000Координати: 45°0′N 78°0′E / 45.000° СГШ; 78.000° ИГД / 45.000; 78.000
ДржаваКазахстан
Адмн. центарТалдикорган
Управа
 • УправникУмбетов Серик
Површина[1]
 • Вкупна224.000 км2 (86,000 ми2)
Население (2006-01-01)[1]
 • Вкупно1.603.700
 • Густина7,2/км2 (19/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број040000
Повикувачки број+7 (727), +7 (728)
ISO 3166KZ-ALM
Рег. таб.B
Области16
Градови10
Паланки15
Села769
Мреж. местоhttp://www.almaty-reg.kz

Алматинска област (казашки: Алматы облысы, руски: Алматинская область) — област во Казахстан. Главен град е Талдикорган, со население од 118.400 жители. Областа има вкупно 1.603.700 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 16 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]