Ујгур (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ујгур
Округ
Ұйғыр ауданы
Држава  Казахстан
Округ Алмати
Административен центар Шундџа
Часовен појас БВ +6 (UTC+6)

Ујгур (казашки: Ұйғыр ауданы) е округ на покраината Алмати во Казахстан. Административен центар на округот е градот Шундџа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]