Карабулак (Казахстан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карабулак
Карабулак is located in Казахстан
Карабулак
Карабулак
Местоположба во Казахстан
Координати: 46°9′N 80°45′E / 46.150° СГШ; 80.750° ИГД / 46.150; 80.750
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
ОкругЕскелди
Часовен појасОмско време (UTC+6)

Карабулак е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Градот е главен град на округот Ескелди.