Узинагаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Узингаш
Узынағаш
град
ДржаваКазахстан
ОбластАлматинска област
РеонЖамбил
Население (2009)
 • Вкупно30.589
Часовен појасОмско време (UTC+6)
Поштенски код040600
Повик. бр.72770

Узинагаш (казашки: Узынағаш) — село во Жамбил во Алматинската област на југоисточен Казахстан. Станува збор за главниот град во реонот. Население:
30,589 жители (2009);[1] 23,887 жители (1999).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.