Баканас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баканас
Баканас is located in Казахстан
Баканас
Баканас
Местоположба во Казахстан
Координати: 44°49′19″N 76°16′4″E / 44.82194° СГШ; 76.26778° ИГД / 44.82194; 76.26778
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
ОкругБалхаш
Часовен појасОмско време (UTC+6)

Баканас е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Градот е главен град на округот Балхаш.