Уштобе

Координати: 45°14′32″N 77°58′56″E / 45.24222° СГШ; 77.98222° ИГД / 45.24222; 77.98222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уштобе
Үштөбе
ЗемјаКазахстан
ОбластАлматинска
РеонКараталски
Станал град1961
Население (2009)
 • Вкупно24.895
Часовен појасомско време (UTC+6)
Пошт. бр.041000
Повик. бр.72834

Уштобе (казашки: Үштөбе) — град во Караталскиот реон и негово седиште. Се наоѓа во Алматинската област на југоисточен Казахстан. Населението брои
24,895 жители (2009);[1] 22,472 жители (1999).[1]

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името на градот доаѓа од казашкиот поим үш төбе, што значи „три планини“.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во градот е сместена централната реонска болница.

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Предлошка:ВыводДанных

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]